(Foto: Strømsgodset)

Bjørn Petter Ingebretsen

«Tidligere var jeg sjelden i seng før midnatt og hadde som mål å ligge lengst mulig om morgenen.»

Alder: 52 år
Yrke: Fotballtrener

Søvn

Legger meg som oftest rundt 22, selv om det kan variere en del. Er som regel oppe klokka 07 uansett om jeg skal på jobb eller ikke. Dette søvnmønsteret har forandret seg de siste årene. Tidligere var jeg sjelden i seng før midnatt og hadde som mål å ligge lengst mulig om morgenen.

Jeg har ingen spesielle rutiner for å sovne, men leser nyheter og ser på Netflix på senga hver kveld. Jeg får ikke nok søvn om natta, så tar en halvtime på sofaen hver ettermiddag. Med den halvtimen føler jeg at jeg får nok.

Mat

Jeg spiser sjelden (nesten aldri) frokost. Det betyr at mitt første måltid er lunsjen kl. 12.30 på jobben. Middag spises hjemme med familien hver dag kl. 17.00. Dropper frokosten fordi de gangene jeg spiser det opplever jeg et stort sug etter noe søtt på kvelden. Jeg vet selvfølgelig at ved fysisk aktivitet er det lurt å få i seg væske underveis, men når jeg går turer (gjerne i 2-3 timer) har jeg aldri med meg drikke og er aldri tørst.

«Favorittrett er kylling i alle varianter. Kan spise grillet kylling hver dag uten å bli lei. Drikker mye vann på jobb (med kullsyre), mens hjemme går det bare i Pepsi Max.»

Jobb

På vanlige ukedager med fotballtrening begynner vi på jobb kl. 08.00. Jeg prøver å være den første som møter opp hver dag og er derfor på plass seinest 07.30. Da er det planlegging av trening og strukturering av spillergruppe (sykdom, skader, media osv) frem til treningsstart kl. 10.15.

Felles lunsj for alle fra 12.30. Klokka 13 er det samtaler med spillere, og vi starter planlegging av neste dag. Vi som trenerteam avslutter dagen felles kl. 14.30. Alt dette gjelder vanlige ukedager. I sesongoppkjøring er vi i Spania på treningsleirer og spiller selvfølgelig kamper i helgene.

Nå er det bare dager igjen til seriestart og fokus er rettet mot det. Vi må være best mulig forberedt og vi må fylle opp med spillere vi fortsatt ikke har fått på plass.

De beste dagene på jobben er når vi har treninger som utvikler hver enkelt spiller og som gjør laget bedre. Samtaler med enkeltspillere er også en viktig del av dette. Alle må bli sett og alle må føle seg verdifull.

Fritid

Jeg foretrekker helt klart å slappe av hjemme med familien. Når jeg har mulighet reiser jeg på hytta, og går fjellturer, står på ski og fisker. I sesongen med de fleste helger opptatt med kamper blir det sjelden mulighet til å reise på hytta. Da blir det fort at vi reiser rundt og ser på andre kamper også.

Det blir ikke mye tid til venner utenom arbeidskolleger. Laget har mange fellessamlinger, og reiser på turer når sesongen er ferdig. Vi har ferie i desember, så er mye på ferie utenlands i den perioden.

Min favoritthobby har blitt min jobb. Samtidig liker jeg veldig godt å leke og spille med barnebarna og våre to fosterbarn.

Mer som dette:

Peter Daatland

«Jeg forsøker å leve som om jeg hadde en tegnestift i madrassen, og blir inspirert hver gang jeg får med meg en desimal av kulturlivet i Oslo.»

Marius Helgå

«Jeg driver med såkalt banehopping, hvor man prøver å få sett kamper på så mange baner som mulig. I 2018 så jeg totalt 106 fotballkamper.»

Torkil Vederhus

«Regelen er at én slumring er ok, men jeg mistenker at det burde endres til at man alltid bør reise seg fra senga med en gang alarmen ringer.»

Alexander Fallo

«Mitt siste prosjekt har vært å fjerne en svær gjeng med hærmygg som kom med noe jord fra Plantasjen. De var en føkkings pest og en plage og legger visstnok 500 egg i døgnet.»

Morten Jordal

«Jeg sitter i delvis åpent landskap og vi bytter litt på hvem som spiller på anlegget.»

Susanne Grina Lange

«Jeg hører helst på artister som First Aid Kit, Léon eller Maggie Rogers når jeg må konsentrere meg.»

Tete Lidbom

«Jeg tror jeg må vurdere et voksenliv hvor dagsfylla tar over for den mer anerkjente måten å feste på.»

Tina Wulf

«Som kommunikasjonssjef i en fotballklubb er det ofte lange dager, og jeg er stort sett alltid på jobb.»

Diverse

Line Endresen Normann

«Jeg er glad i et hektisk program, men synes likevel det er viktig å ta seg tid til å stoppe ved kaffemaskinen for å diskutere små og store saker.»

Wasim Zahid

«Det beste jeg vet er å ligge på sofaen og se på TV-serier sammen med kona.»

Nye intervjuer publiseres ikke lenger.

Intervjuer.no ble startet høsten 2018, som et slags eksperiment: Ville noen være interessert i å lese når andre står opp, hva de spiser til frokost og hva de gjør med familie og venner på fritiden? Det høres jo ikke automatisk sånn ut.

I 2022 har vi startet et annet prosjekt, kalt Indexi.no. Her vil interessante personer, severdige filmer og bra musikk indekseres løpende.